Sunday, September 27, 2026

Fijian : Tekivu Vosataka !

 ENA YACA NI TURAGA O JISU KARISITO, 


 O KEMUNI NA LUVE NI KALOU! TEKIVU MO VOSA! 


 KEMUNI NA LUVENA YALEWA NI KALOU! TEKIVU MO VOSA! 


 KEMUNI NA LUVENA SUCU VOU NI KALOU !  AU SA TEKIVU VOSA! NA VAKAVINAVINAKA VUA NA TAMADA KALOU.



 Na cava e yaco ni o sa muduka na masu me vaka e dua na luveniyali ka tekivu vosa me vaka e dua na luvena tagane , e dua na luvena yalewa na Kalou? 


 Ena ivakavuvuli kaukauwa -vakauqeti oqo, o na kunea na veivakadeitaki vakaivolatabu veisautaka bula ka vakavoutaka na nomu vakasama, vaqaqacotaka na nomu vakabauta, ka vakadeitaka na nomu ivakatakilakila vei Karisito Jisu. 


 Vulica na sala e bulia kina na nomu vosa na nomu vakabauta, na vuna e yavu ni bula vakarisito qaqa kina na luvena tagane, kei na sala e veisautaka kina na vosataka na Vosa ni Kalou na rere me nuidei, na cala me dodonu, kei na malumalumu me kaukauwa vakayalo. 


 Vakarorogo ena veisiga, kacivaka na veivakadeitaki oqo ena vakabauta, ka laiva na Vosa ni Kalou me yaco me dina cake mai na nomu ituvaki. 


 Na nomu ivakatakilakila e sega ni kune ena nomu sa oti - e kune vei Karisito. 


 "O sega ni saga tiko mo luve ni Kalou. Ena vuku i Jisu Karisito, o sa luve ni Kalou, ena gauna oqo". 


 E dodonu mo vakavoutaka na nomu vakasama, vakavulica na vakasama me tukuna na dina ni Kalou ena gauna oqo ena nomu bula , ena veisiga. 



      Vakacava kevaka o sa vakayagataka na nomu bula Vakarisito taucoko mo masu me vaka e dua na dauveiqaravi ni sa kacivi iko oti na Kalou mo Luvena? Na luvena yalewa? Na luvena? 


 Mo tiko vata kei au ni keitou sa vakaraitaka tiko e 120 na veivakadeitaki kaukauwa ka rawa ni veisautaka na nomu ivakatakilakila, nomu vakabauta, kei na nomu lako vata kei Karisito ena veisiga. 


 Noqu itokani lomani, e dua na dina e sa valuta vakaukauwa o Setani mai na voleka ni dina kece tale ena Vosa ni Kalou. 


 E sega walega ni dina ni veivosoti. E sega walega ni dina ni veivakabulai. 


 Sa ikoya na dina ni nomu luvena tagane. 


   Ena gauna ga o nanuma kina ni o sa dua ga na ivalavala ca sa vosoti, o na bula tikoga ena ruku ni veivakalougatataki e nona e dua na luve ni Kalou. 


 Ia ena gauna ga o sa kunea kina ni o sa yaco mo luvena tagane, yalewa, lewe ni matavuvale ni Kalou vakataki koya, sa veisau na ka kecega. 


 Nikua, au vinakata mo cakava e levu cake mai na nomu wilika walega ka vakarorogo. 


 Au vinakata mo vosa 🗣️. 


 Au vinakata mo vakaraitaka 🗣️. 


 Au vinakata mo ni vakatusa 🗣️ na veika dina sa vakadeitaka oti tu na Kalou vei Karisito. 


 Sa dau kunea na vakabauta na kena domo. Na loma ni tamata 🫀 e vakabauta, ia na gusu ni tamata 👄 e solia na vakaraitaki ni vakabauta. 


 E vuqa na lotu Vakarisito era sa waraka tiko na Kalou me vakavuna me ra vakila ni ra sa Luvena. Ia e sega vakadua ni kerei iko na Kalou mo vakila na nomu luvena tagane. E kerei iko mo vakabauti Koya, na Nona Vosa.. 


 E kerei iko mo vakatusa na Nona Dina. Na Nona Vosa.


 E kerei iko mo lako ena Nona Sala. Na Nona Vosa.


 Na ivalu lelevu duadua e dau vakayacori ena vanua ni nomu veivutuni. 


 Kevaka e duavata tikoga na nomu ituvaki kei na malumalumu, rere, cala, kei na sega ni rawata, ena salavata vakamalua na nomu bula kei na vosa oqori. 


 Ia ni sa tekivu me duavata kei lomalagi na nomu veivutuni, sa tekivu me veisau na nomu vakasama. 


 Sa tekivu me veisau na veika o namaka. 


 Sa tekivu me veisau na nomu itovo. 


 O sa tekivu bula mai na nomu itovo vou ka sega ni nomu vakanananu makawa. 


 Oqo na vuna au dau tukuna kina ni lotu Vakarisito e sega ni lotu walega. E dua na matavuvale. Sai koya na veiwekani ni Kalou ena Nona matavuvale ka dabe tiko ena veivanua vakalomalagi vata kei Karisito Jisu.


 Na Kalou e sega walega ni nomu Dauveibuli. O Koya na Tamamu. O koya na Tamai Karisito Jisu. O Koya na Tamada. 


 Na ivakatakila duadua ga oqori e tu vua na kaukauwa me vakarusa na veiyabaki ni rere kei na veivakabobulataki vakalotu. 


 Vakasamataka 💬 na ka oqori. Vosa 🗣️ lo.  


  Ni bera ni vakavulici ira na nona tisaipeli o Jisu Karisito ena sala mera masu kina, a vakavulica taumada vei ira na sala mera torova kina na Kalou. Na Tamada, sega ni veiliutaki vakayawa, sega ni turaganilewa cudru, sega ni dausoli ka sega ni lomasoli. Tamada , e veisautaka na ka kecega. 


 Ni kila e dua na gone se o cei o Tamana, ena duatani na nona ilakolako. E duidui na ka e namaka. E duidui na nona vosa. 


 Na nuidei e sosomitaka na sega ni vakadeitaki. 


 Na loloma e sosomitaka na rere. 


 Na nanamaki e sosomitaka na vakatitiqa. 


 Na ka rarawataki nikua ena veimatalotu ni gauna oqo, sai koya ni levu na tamata lotu era sa ciqomi Jisu Karisito me iVakabula. Ia era se vakasama tikoga me vaka na luveniyali vakayalo. 


 Era masu me vaka na vulagi. 


 Era sokalou me vaka na dauveiqaravi. 


 Era bula me vaka ga ni dodonu mera rawata na ka sa soli wale tu mai. 


 Ia e sureti iko tiko na Tamada ki na dua na ka e levu cake sara. E vinakata o Koya mo kila se o cei o iko.  Na nomu ivakatakilakila vei Karisito Jisu. 


 E vinakata o Koya mo kunea na ka e yaco e lomamu ena gauna sara ga o sucu tale kina. 


 O sega walega ni ciqoma e dua na lotu vou. 


 O sa ciqoma na Nona bula sara ga. 


 Na nona itovo vakataki koya e curu ki na yalomu. 


 O sa yaco mo Nona cakacaka, na Luvena, na Luvena lomani. Na luvena yalewa lomani. Na luvena lomani. 


 Ka baleta ni dina oqo, na nomu veivutuni me kakua vakadua ni veisaqasaqa kei na nomu ivakatakilakila. 


 Ena veigauna kece o kacivaka kina na Vosa ni Kalou ena nomu bula, o sa vakadodonutaka tiko na lomamu kei na dina tawamudu. 


 O sa vakavoutaka tiko na nomu vakasama. 


 O sa besetaka tiko na lasu ni meca. 


 O koya gona nikua, au sureti kemuni mo ni cakava 🗣️ na veivakadeitaki oqo me kakua ni vosa lasu, ia me vaka na vakabauta bula. 


 Tukuna 🗣️ vei ira ena vakabauta. 


 Vakabauti ira ni bera ni o vakila. 


 Laiva na Vosa ni Kalou me levu cake mai na nomu ituvaki. 


 Meda tekivu mada. 

🗣️: 


 Au sa luve ni Kalou. 

Au sa nona na Tamaqu vakalomalagi. 


 Au sa sucu mai cake. 


 Sa bula tiko vei au na Bula ni Kalou. 


 Au sa sega tale ni mate vakayalo. 


 Au sa lako sivita na mate ki na bula nei Zoe. 


 Au sa vakadonui vei Karisito. 


 Au sa lomani ena loloma tawamudu. 


 Au sa digitaki mai vua na Kalou. 


 Au sa vakadonui ena vuku i Jisu Karisito. 


 Au sa tu e mata i Tamaqu ka sega ni beitaki. 


 Au sa vakacegu kei na Kalou. 


 Au sa duavata kei Karisito. 


 Sa bula tiko vei au na Karisito. 


 Na Nona kaukaua e noqu kaukaua. 


 Na Nona vuku e noqu vuku. 


 Na Nona qaqa sa noqu qaqa. 


  Au sa dabe vata kei Karisito ena veivanua vakalomalagi. 


 E sega ni lewai au na rere. 


 Na cala e sega ni lewa vei au. 


 Na madua e sega ni lewai au. 


 Au sa galala mai na lewa ni ivalavala ca. 


 Sa tiko e lomaqu na Yalo Tabu. 


 E rogoca o Tamaqu na noqu masu. 


 Au lako voli ena nona loloma. 


 Sa rauti au na Nona loloma soli wale. 


 Na Nona yalayala e noqu. 


 Na Nona vakacegu e taqomaka na lomaqu. 


 Na nona marau e vakaukauwataka na yaloqu.


 Sa tu vei au na vakasama i Karisito. 


 Au sa vosataka na vosa ni vakabauta. 


 Au sa besetaka na vosa ni veivakadrukai. 


  Au lako voli ena vakabauta ka sega ena rai. 


 Au nuitaka na loloma nei Tamaqu. 


 Au nuitaka na nona vuku.


 Au vakabauta na nona gauna.


 Au kila ni sa cakacaka tiko ena noqu bula ena gauna mada ga au sega ni raica rawa kina. 


  Au vakabauta na kila ni ivakatakila mai na kila ni vakasama.


 Veitokani, raica mada e dua na ka vakasakiti. E sega ni dua vei ira na veivakadeitaki oqo e kerea na Kalou me yaco me dua na ka e se bera ni yaco kina o Koya. Eda sa ciqoma ga ni sa dina na ka sa tukuna oti tu na Nona Vosa. 


  Na vakabauta e sega vakadua ni saga me vakauqeta na Kalou. Na vakabauta e duavata kei na Kalou. Oqori na vakabauta ni Kalou. Ka sa dua vei ira na cakacaka ni sokalou levu duadua e rawa ni cakava e dua na tamata lotu na duavata. 


 Ni sa duavata tikoga na nomu veivutuni 🗣️ kei na ivolanikalou, sa na kaukauwa cake tikoga na nomu vakabauta ena veisiga. 


 Sa yaco me vakadeitaki na yalomu. 


 E yaco me sega ni yavalati rawa na nomu nuidei. 


  Ena tukuna beka vei iko o vuravura ni nomu ivakatakilakila e kune ena nomu bula sa oti, na nomu sega ni rawata, na nomu vakasama, na nomu rawaka, ia e duatani na italanoa e tukuna o lomalagi. 


 Na nomu ivakatakilakila e kune vei Karisito duadua ga.  🗣️ Na noqu ivakatakilakila e kune vei Karisito duadua ga.


 Ka ni o sa vakaraitaka tikoga na dina oqo ena nomu bula, sa tekivu me yaco e dua na ka vakasakiti. 


 Ia oqo noqu itokani lomani, me da sa qai titobu cake sara. Na bula Vakarisito e sega vakadua ni nakita mo bulataka ena nomu sasaga mo yaco mo vaka na ka sa buli iko oti na Kalou. 


 Oqo na vanua era druka kina ena ivalu e vuqa na tamata vakabauta dina. Era vakayagataka e vuqa na yabaki me ra kerea vua na Kalou me solia vei ira e dua na ivakatakilakila sa biuta tu o Koya e lomadra ena siga era sucu tale kina. 


 E sega ni waraka tiko na Kalou me vakasucumi iko ena dua na siga, ena veisiga ni mataka. Sa kauti iko oti mai ki na Nona VUVALE.  E sa yaco tiko vakamalua me Tamamu. 


 Na Kalou sa Tamamu ena gauna oqo.


  Oqori na vuna e rui bibi kina na nomu veivutuni 🗣️.


   Na veivakadeitaki kece ni vakabauta e veivakananumi ki na lomamu vakataki iko na veika sa vakaraitaka oti o lomalagi me baleti iko. 


 O sega ni saga tiko mo bulia na dina. 


 O sa duavata tiko kei na dina. 


 E tiko na kaukauwa levu ena duavata. 


 Ni duavata na nomu vosa kei na Vosa ni Kalou, ena tubu vakaidina na vakabauta.


  Sa tekivu me yali na rere. 


  Sa tekivu me yali na kena kaukauwa na veibeitaki. 


 Na lasu ni meca e sega ni rawa ni maroroya tiko e dua na tamata vakabauta ena veivakabobulataki ka tukuna tikoga na dina ni Vosa ni Kalou. 


 Nanuma tiko oqo, ena sega ni rawa vei Setani me veisautaka na ka sa cakava na Kalou ena loma ni yalomu. Na nona iyaragi levu duadua na veivakacalai. 


 E vosavosa vakamalua o Setani, "O sa vakakina tikoga. O sa rui malumalumu. O sa dau druka. O na sega vakadua ni veisau." 


 Ia na Vosa e sauma na lasu kecega. "Au sa buli vou. Sa tu vei au na bula ni Kalou. Au sa nona na Tamaqu. Au sa qaqa ena vuku i Karisito."


 Oqo na vuna e dodonu me kaukauwa cake kina na nomu veivutuni 🗣️ mai na nomu vakasama. 


 Eso na mataka o na sega beka ni vakila ni o sa qaqa. 


 Ena so na siga na nomu ituvaki ena raica ni veibasai sara ga kei na yalayala ni Kalou. 


 Ia na vakabauta e sega vakadua ni taroga, "Au vakila vakacava?" E taroga o Faith, "Na cava e tukuna o Tamaqu?"  Oqori e yaco me iotioti ni lewa. 


 Ena rawa ni veisau na nomu nanuma mai na dua na aua ki na dua tale. Ena rawa ni veisau na ituvaki ena dua na gauna ina dua tale. Ia na Vosa ni Kalou e sega vakadua ni veisau. 


 Ka baleta ni sega ni veisau na Nona Vosa, e sega talega ni veisau na nomu ivakatakilakila.


 O iko na Luvena tagane ena nomu siga vinaka duadua.  O iko na Luvena yalewa ena nomu siga vinaka duadua.


 O iko na Luvena tagane ena nomu siga dredre duadua.  O iko na Luvena yalewa ena nomu siga dredre duadua. 


 O iko na Luvena tagane ena gauna o vakila kina na kaukauwa.  O iko na Luvena yalewa ena gauna o vakila kina na kaukauwa. 


 O iko na Luvena tagane ni o vakila na malumalumu.  O iko na Luvena yalewa ena gauna o vakila kina na malumalumu.


 Baleta na nomu ivakatakilakila e yavutaki ena cakacaka sa oti nei Karisito, sega ni nomu vakayacora. 


 Na dina duadua ga oqori ena sereki ira na tamata vakabauta e sega ni wili rawa. 


 Ia oqo me da tomana tikoga 🗣️ na kena vakaraitaki vata na veika dina oqo. Tukuna vakamalua. Tukuna ena yalodei. Me vakaitikotiko vakatitobu na yalomu na vosa kecega. 


 Au sa lomani mai vei Tamaqu. 


  Au sega vakadua ni tiko duadua. 


 Na Kalou e lako vata kei au ena veisiga, ena veivanua kecega.


 Na Nona tiko e wavoliti au. 


 Sa bula tiko e lomaqu na yalona. 


 Au sa vakadeitaki ena Nona loloma. 


 E sega ni dua na ka e rawa ni tawasei au mai Vua. 


  Au sa vakabulai ena dra i Jisu Karisito. 


 Au sa vosoti vakaoti. 


 Na noqu bula sa oti e sa sega ni vakamacalataki au. 

E vakamacalataki au o Karisito Jisu. 


 Au sa doudou ena mata i Tamaqu. 


 Au lako mai Vua ka sega ni rere. 


 Au sa kidavaki ena Nona iserau. 


 Au ciqoma na Nona vuku ena veisiga. 


 Au ciqoma tikoga na Nona vakacegu. 


 Au ciqoma na Nona kaukauwa ena veigauna kecega. 


 E taleitaki au o Tamaqu. 


 E marau o Koya me tuberi au. 


 E marau o Koya me vakavulici au. 


 E marau o Koya me vakalougatataki au. 


 Au rogoca na Domona ena Nona Vosa. 


 Na noqu ikalawa e vakarota o Koya. 


 Au lako voli ena inaki vakalou. 


  Au sa vakarautaki au ki na cakacaka vinaka kecega. 


 Au sega ni taleitaka na lomaocaoca. 


 Au sega ni ciqoma na veivakayalolailaitaki. 


 Au sega ni vakadonuya na veibeitaki. 


 Au sa besetaka na tawavakabauta. 


 Na loloma ni Kalou e vakasinaita na lomaqu. 


 Na vakacegu i Karisito e lewa na noqu vakasama. 


 Na reki ni Turaga e vaqaqacotaka na noqu bula. 


 Na noqu vakabauta e vakacakacakataki ena veisiga. 


 Au namaka na vinaka ni Kalou. 


 Au namaka na madigi vakalou. 


 Au namaka me vakayacori na Nona yalayala. 


 Au sa sivia na qaqa ena vukui Karisito. 


  Na qaqa e noqu baleta niu sa Nona. 



 Raica ni veivakadeitaki yadua oqo 🗣️ e dusi iko lesu tale vei Karisito.


  Na vakabauta e sega vakadua ni vakalagilagi koya. Na vakabauta e vakalagilagi kina na veika sa vakayacora o Karisito Jisu. 


 E kaya na lotu, "Raica mada na nomu bula." Na loloma soli wale ni Kalou e kaya, "Raici Jisu Karisito." 


 Na lotu e vakananuma vei iko na nomu sega ni rawata. Na loloma soli wale ni Kalou e vakananuma vei iko na nomu sucu vou. 


 E tukuna vei iko na lotu mo cakacaka vakaukaua. Na loloma soli wale e vakavulici iko mo vakabauta vakatitobu. 


 Na levu ga ni nomu raici Jisu Karisito, na levu tale ga ni nomu kilai iko vinaka.


  Ni sa vuni tu oqo na nomudou bula vata kei Karisito Jisu. 


 O sa saga tiko mo rawata na veivakadonui ni Kalou. 


 O sa taukena tu na Nona veiciqomi ena vuku ni Luvena. 


 Ka ni sa vakadeitaki na ivakatakila oqo e lomamu, sa tekivu me veisau vakaikoya na nomu vosa. 


  Me kua ni tukuni, "Au nuitaka ni sa tiko vata kei au na Kalou," o sa tekivu kaya, "Sa dau tiko vata kei au o Tamaqu." 


 Me kua ni tukuni, "Au sega ni kila kevaka au rawa ni vorata na ka oqo," o vakaraitaka, "O Karisito vei au e levu cake mai na veibolebole kecega." 


 Me kua ni tukuni, "Au sa tamata wale ga," o sa vakatusa ena doudou, "Oi au na luvena lomani na Kalou ka sinai tu ena Nona bula vakaikoya." 


 Oqo e sega ni viavialevu. Oqo na vakabauta. 


 Na yalomalumalumu sai koya na duavata kei na Kalou. Kevaka e kaya na Kalou ni o sa Luvena, na yalomalumalumu e sauma, "Io, Tamaqu, au sa vakabauti Kemuni." 


  Kevaka e kaya na Kalou ni o sa dodonu vei Karisito, na yalomalumalumu e sauma, "Io Tamaqu, sa dina na Nomuni Vosa. Oi au na dodonu ni Kalou vei Karisito Jisu."


 Na yalomalumalumu levu duadua sai koya na duavata taucoko kei na Vosa ni Kalou. 


  Ka na levu ga ni nomu vosataka tikoga 🗣️ na veika dina oqo, sa vakavoui na nomu vakasama, sa tubu na nomu vakanuinui, sa doudou na nomu masu, sa marautaki na nomu sokalou, sa tudei na nomu lako baleta ni o sa sega ni bula tiko me vaka e dua e saga tiko me yaco ki na vale nei Tamada. 


 O sa bula tiko me vaka e dua na luvena tagane, me vaka e dua na luvena yalewa ka sa lesu mai ki vale. 


 Ka sa dua tale na dina veisautaka bula ka dodonu me kila na tamata lotu yadua ni bera ni rawa ni veisautaka vakaoti na bula ni veisiga na veivakadeitaki oqo. 


 Noqu itokani lomani, ni da sa voleka ni cava na itukutuku oqo, au vinakata meu biuta vei iko e dua na iotioti ni dina ka sa veisautaka na bula sega ni wili rawa. 


  Na ka levu duadua e rawa ni kunea e dua na tamata vakabauta e sega walega ni tiko na Kalou. 


 Sa ikoya ni sa Tamamu na Kalou ka o iko na Luvena lomani. 


  Ni sa vakaitikotiko e lomamu na ivakatakila oqori, sa sega tale ni dua na icolacola na lotu Vakarisito. E yaco me dua na veimaliwai. 


 O sa sega ni qarava na Kalou baleta ni o sa rere. 


 O qaravi Koya baleta ni o kila ni o lomani.  


 O sa sega ni talairawarawa Vua mo rawata kina na veiciqomi. 


 O talairawarawa Vua baleta ni o sa ciqomi oti vei Karisito. 


 Oqo na duidui ni lotu kei na luvena tagane- Na veiwekani nei Tama. 


 Na lotu e vakatubura na dauveiqaravi. Na loloma soli wale ni Kalou e vakasucuma na luvena tagane. 


 Era cakacaka na dauveiqaravi mera vakadonui. Era bula na luvena tagane mai na veivakadonui. 


  Oqori sara ga na ivakarau ni nona bula o Jisu Karisito ena gauna ni nona cakacaka vakaitalatala e vuravura. Ni bera ni cakava e dua na cakamana, ni bera ni vunautaka na imatai ni nona ivunau, ni bera ni vakabula e dua na tauvimate, sa vakaraitaka na Tamada, "Oqo na luvequ lomani au sa marautaka vakalevu." 


 Raica na kena ituvatuva. Na veiciqomi e yaco mai ni bera na vakatasuasua. 


  Na ivakatakilakila e lako mai ni bera na veiqaravi. Na loloma e lako mai ni bera na rawaka. 


 Na Tamamu vakalomalagi e dau cakava tale ga qori vei iko. 


  E sega ni lomani iko baleta ni o vakayacora vinaka. E lomani iko o Tamada baleta ni o Luvena. 


 Na loloma oqori sa yaco me yavu ni veika kece tale eso. 


  Ni o sa kila se o cei o iko, sa tekivu me yali na rere. 


 Ni o sa kila se o cei o iko, sa na yali na domo ni cala. 


 Ni o sa kila se o cei o iko, sa yaco me ka vakayago na masu. 


 Na vakabauta e yaco me marautaki. 


 E yaco me dina na sokalou. 


 E veisau na nomu bula vakarisito taucoko baleta ni sa veisau na nomu ivakatakilakila. 


 Kakua vakadua ni vakatara na lasu ni meca me vakacalai iko ka vakadeitaka vei iko ni sa levu cake na nomu cala mai na loloma soli wale nei Tamamu. 

Na dra i Jisu Karisito sa tukuna e dua na vosa vinaka cake. 


 Na sucu vou sa bulia e dua na tamata vou. 


 Na nomu gauna sa oti e sa sega tale ni tu vua na iotioti ni vosa. E cakava o Jisu Karisito. 


 Ia, me da sa mai cava ena iotioti ni veivakadeitaki oqo 🗣️. Kakua ni totolo sara mo lako sivita. Me yaco na veivosa yadua me vosa ni lomamu. 


 Au sa luvena lomani na Kalou. 


 E kilai au o Tamaqu. 


 E lomani au o Tamaqu. 


 E vakarautaka vei au o Tamaqu. 


 E taqomaki au o Tamaqu.


 E tuberi au o Tamaqu. 


 Au sa vakararavi vakaoti ki na lomana. 


 E vinaka na nona ituvatuva vei au. 


 E sega vakadua ni daro na nona yalayala. 


  Na Nona Vosa sa noqu iotioti ni lewa. 


 Au digitaka na vakabauta na Kalou mai na rere. 


 Au digitaka na dina mai na veika au vakila. 


 Au digitaka na inuinui mai na nuiqawaqawa. 


 Au digitaka na loloma mai na veivakalolomataki. 


 Au digitaka na veivosoti mai na veivakacacani. 


 Au sa lako voli ena yalo. 


 Au lako ena qaqa. 


 Au lako voli ena vuku. 


 Au lako voli ena vakacegu. 


 Au kauta voli na iserau ni Kalou ena vanua cava ga au lako kina. 


 Na loloma i Karisito e cilavi au ena noqu bula. 


 Na kaukauwa ni Kalou e cakacaka tiko e lomaqu. 


  Na vuku ni Kalou e dusimaka na noqu vakatulewa. 


 Na marau ni Turaga sa noqu kaukauwa. 


 Na vakacegu ni Kalou e lewa na lomaqu. 


 Na loloma ni Kalou e wavoliti au. 


 103 Au sa vakalougatataki niu sa veivakalougatataki. 


 Au sa kacivi ena Nona inaki. 


  Au sa vakarautaki tu ena ilesilesi kecega. 


 Au na sega ni vakayavalati ena rere. 


 Au na sega ni lewai ena ituvaki. 


 Au na sega ni cavuta na vosa ni veivakadrukai. 


 Au na cavuta na vosa ni vakabauta. 


 Au na cavuta na vosa ni bula. 


  Au na tukuna na vosa ni yalayala ni Kalou. 


 E kaukauwa cake tikoga na noqu vakabauta ena veisiga. 


 Sa bula na yaloqu vua na Kalou. 


 Na noqu veisiga ni mataka sa vakadeitaki vei Karisito. 


 Sa yalodina ko Tamaqu. 


 O Jisu Karisito sa Turaga ni noqu bula. 


 Na Yalo Tabu e noqu ivukevuke. 


 Au sa lewena na matanitu ni Kalou. 


 Au sa sivia e dua na dauqaqa. 


 Au sa taukena na Kalou; na itaukei vata kei Jisu Karisito.


 Au sa taucoko vei Karisito. 


 Au sa lomani vakalevu. 


 Au sa ciqomi taucoko. 


 Au sa luve ni Kalou (luve ni Kalou) me tawamudu.


  Au sa luve ni Kalou me tawamudu.


 Oi au o koya e kaya na Kalou ni o au.


 E tu vei au na ka e kaya na Kalou ni tu vei au.


 Au rawa ni cakava na ka e kaya na Kalou niu rawa ni cakava. 


 Au bula me vakacaucautaki kina na loloma soli wale kei na lagilagi ni Kalou.



 Ia oqo, itokani lomani, . 


 Au vinakata meu vakayaloqaqataki kemuni ena dua na ivalavala rawarawa. Kakua ni vosataka 🗣️ na veivakadeitaki oqo vakadua ga. 


 🗣️ Vosa vei ira ni mataka. Vosataka vei ira ena macawa mai oqo. Vosataka me yacova ni sa yaco me dina vei iko mai na nomu ituvaki. 🗣️ 

Me ra yaco me nomu veivutuni ena veimataka 🗣️ .


 Me ra yaco me nomu vakasama ena veiyakavi kecega. 


 Vakasinaita na nomu vale ena rorogo ni Vosa ni Kalou. 


 Mera rogoca na luvemu. Me ratou rogoca na nomu vuvale. Me rogoca tale na lomamu vakataki iko. Baleta na vakabauta e lako mai ena rogoca. 


 Ka dua na domo levu duadua o na rogoca sai koya na domomu vakataki iko ni o duavata kei na Vosa ni Kalou. 


 Ni o vakaraitaka tikoga na nomu luvena tagane, ena vakavoui na nomu vakasama. 


 Ena tubu na nomu nuidei. 


 Ena yaco na nomu masu me sega ni rere. 


 Ena kaukauwa cake na nomu lako vata kei na Kalou. 


 Ena sega walega ni raica o vuravura e dua na tamata lotu ia e dua na luvena tagane , e dua na luvena yalewa, ka kila na Tamana. 


 Tu ena doudou ena ivakatakilakila oya. 


 Lako ena yalodei ena loloma soli wale oqori. 


 Bula marau ena loloma oqori. 


 Ka dau vakananumi tikoga ena dina sega ni veisau oqo. O sa saga tiko mo luve ni Kalou. Ena vuku i Jisu Karisito, eda sa luve ni Kalou kece . 


 O koya gona mo laveta cake na ulumu 😇 , dolava na gusumu 👄, vakaraitaka 🗣️ na Nona Vosa, bula me vaka na Luvena tagane, na Luvena yalewa ka laiva na nomu bula me yaco me ivakadinadina ni loloma nei Tamada e tu vua na kaukauwa me veisautaka e dua e vakabauta na Nona Vosa.


  Me tikoga vei kemuni na loloma soli wale ni noda Turaga o Jisu Karisito, na loloma i Tamana, kei na veimaliwai ni Nona Yalo Tabu ena veigauna kecega.   Vakavinavinaka vua na Kalou ni vakalougatataki kemuni.




No comments: